Body z charitativního derby byly na dosah

Tomáš Vondráček Příspěvky

Společné foto obou týmů po skončení zápasu.

Nejen věrní fanoušci hokeje z Vlašimi a Benešova  si nemohli nechat ujít derby, které se v letošní sezoně uskutečnilo již podruhé, tentokrát na ledě Benešova. Klání obou týmů neslo podtitul „Charitativní derby“, neboť nově založený Nadační fond LEV Benešov výtěžkem z utkání podpoří rodinu mladého vlašimského hokejisty Tomáše, který přežil tragickou nehodu, při níž zahynul jeho otec a bratr, rovněž hráč HC Rytíři Vlašim, v říjnu minulého roku. Pro tento účel zainvestovala vlašimská firma Sellier & Bellot sadu speciálních dresů pro Rytíře a další sponzoři pokryli náklady na dresy pro tým Benešova. Dresy obou mužstev a ještě bonusově dres Petra Piláta (benešovského rodáka a jezdce FMX), je možné do 31. ledna 2019 vydražit ZDE a přispět tak nadaci.

Nabyté tribuny (1620 diváků) přivítaly bouřlivě hráče i s jejich „malým doprovodem“, následovala minuta ticha a slavnostní buly, pak už však na ledě vypukla tuhá bitva. Hned ve třetí minutě jsme šli do čtyř a Benešov nás za to potrestal. Starcova přihrávka zpoza brány skončila na Stejskalově hokejce a ten z otočky se štěstím poslal puk do Holánkovy brány. Rychlý gól nás přibrzdil a domácího toho za necelé tři minuty využili. Starec proklouzl naší střídající obranou, poslal zpětnou přihrávku na Formánka a bylo to 2:0. Nervozita na naší straně rostla a kupící se chyby přinášely šance Lvům. Aktivní Starec sice na Holánka dvakrát nevyzrál, pak však domácí zachytili naši rozehrávku, Janák poslal puk vysokým lobem před bránu a Korvas jej napálil do odkryté klece. V 11. minutě to bylo 3:0 a s Rytíři to začínalo být nahnuté. Benešov nám však nabídl příležitost chytit se. Hráli jsme přesilovku, při které jsme Lvy téměř nepustili z pásma a tlak jsme zužitkovali již za vyrovnaného počtu hráčů na ledě. Burda poslal v rohu vybojovaný puk na modrou Vladislavu Pessrovi a jeho bombu tečoval za Štěpánka Kucharčík. Velkou vlnu emocí přinesl moment v 15. minutě. Fedoročko poslal s pomocí hole do brány Herwiga, který v ní zůstal ležet. Hlavní sudí Čáp nechal hru pokračovat ještě pár vteřin a poté zapískal (téměř neslyšitelně) aniž by při tom signalizoval, co vlastně odpískal (vyloučení, útočícího hráče v brankovišti, …). Mezitím se však dostal puk na modrou k Janu Pessrovi, který jej vystřelil do brány. Vlašimáci, neslyšící Čápovu píšťalku, zvedli ruce k oslavě gólu. To však rozdráždilo viníka celé situace Fedoročka a vystartoval na Slaninu a zejména se pustil do potyčky se střelcem Pessrem. K našemu nemalému údivu byly obě strany potrestány stejně. V závěru jsme málem doplatili na naši laxní rozehrávku v přesilovce, kterou vystihl domácí hráč a Holánek jej musel zastavit za cenu faulu. Do kabin tak mohli jít spokojenější domácí.

Po bezmála ¾ hodiny trvající přestávce (technické problémy s úpravou ledu a minizápasy malých hokejistů), jsme začali hrát mnohem více aktivněji, než soupeř. Hned jsme si vytvořili pár slibných šancí a rychlého Slabého musel zastavit Stejskal faulem. A Rytíři trestali. Trpišovský vybojoval kotouč u mantinelu, přihrál Soukupovi a Štěpánek byl bez šance. Že jsou Rytíři na koni se Benešov přesvědčil ve své přesilovce, kdy jsme zahrozili Kucharčíkem a předvedli závar před domácí klecí. Ve 33. minutě se benešovští soustředili více na souboje, než na puk a střídání a my jsme se ocitli v jejich pásmu tři proti dvěma. Čanda poslal křižný pas od zadního mantinelu do prostoru kruhu Burdovi a ten jej okamžitě posunul na zcela nepokrytého Kucharčíka. Přesouvající se gólman odkryl polovinu brány a Kucharčík se nemýlil – 3:3. Přidat gól mohli Burda i Trpišovský, při benešovském brankáři však stálo štěstí. V čase 37:43 při našem oslabení sekl po přerušení hry Stejskal Holánka do betonu a vysloužil si od Kucharčíka odplatu. Pak se ještě pustil do křížku s Vladislavem Pessrem. Bylo z toho vyloučení na obou stranách. Po pár vteřinách přišel náš další faul, při kterém zároveň Vladislav Pessr vyfasoval osobní trest za „zpochybňování výroku rozhodčího“. Pro nás se ale stalo toto dvojnásobné oslabení osudným. Benešov zásluhou Kaňky zvrátil vedení opět na svoji stranu.

V začátku poslední části nám benešovské fauly přinesly naději na vyrovnání, ale paní štěstěna se k nám obrátila zády a my jsme téměř pět minut v početní výhodě nezužitkovali. Pokračovali jsme i nadále v aktivní hře, drželi jsme puk. Ale Štěpánkova svatyně byla pro nás zakletá. Naděje nám svitla v 54. minutě při Janáčově vyloučení, přemíra snahy nám ale svazovala ruce. Tři minuty před koncem jsme zkusili powerplay. Benešov se sice dokázal dostat k nám do pásma, ale drželi jsme Lvy v uctivé vzdálenosti od naší klece. Pak ovšem přišla nedůsledná rozehrávka Vladislava Pessra, Holeš se zmocnil puku a pojistil vedení na 5:3. Do konce zápasu ještě zbývala minuta a půl, pokračovali jsme tedy ve hře bez brankáře. Fedoročko však na vlastní brankové čáře vybojoval puk a přes celé hřiště pečetil devět sekund před koncem na 6:3.

Utkání splnilo všechna očekávání – mělo náboj, drama, napětí, pár šarvátek a skvělou diváckou kulisu. Nejslabším článkem utkání byli bohužel rozhodčí. Nad jejich výroky (např. posuzování icingů) asi dumal nejeden z přítomných diváků na obou stranách barikády. Škoda, že takováto atraktivní utkání často nezvládnou a pokazí je oběma mužstvům.

Děkujeme všem vlašimským divákům za jejich podporu, mrzí nás, že jsme nedokázali urvat alespoň bod, remíza by tomuto derby určitě slušela. Rádi bychom Vás pozvali na příští zápas do Vlašimi, kde 13. ledna přivítáme HC Čáslav, lídra celé KLM Středočeského kraje.

Fotografie z utkání naleznete ZDE

Statistiky utkání:

16. kolo KLM – sobota 5.1.2019 od 17:00

HC Lev Benešov vs. HC Rytíři Vlašim – 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Stejskal (Starec), 7. Formánek (Starec, Korvas), 11. Korvas (Janák), 39. Kaňka (Sládek), 59. Holeš, 60. Fedoročko – 14. Kucharčík (Pessr V., Burda), 27. Soukup (Trpišovský), 33. Kucharčík (Burda, Čanda)

Rozhodčí: Čáp – Pokorný, Doskočil

Vyloučení: 8:7, navíc Pessr V. (Vla) – 10 min